En güvenilir mobilya markaları

Evmoda Mobilya Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Corona virüsü sürecinde internetten alışveriş yapmak

Lambaderler ve Başlıkları

Stressiz Bir Ev Ortamı İster Misiniz?

Ev Dekorasyon 25 Ağustos 2017

Stressiz Bir Ev

Stres, hayatımızın en büyük düşmanıdır. Stresli bir yaşam bazı hastalıkları tetikleyebilir ve sağlığımızı bozar. Hayat kalitesini arttırmak için olabildiğince stressiz yaşamak gerekir.  Sağlığımız için bunu yapmalıyız. Elbette ki günlük yaşantıda iş, trafik, insanlarla iletişim gibi sorunlar zaman zaman stres yaratsa da, bunu sağlık için en aza indirmeliyiz. Nasıl mı? Mesela günün sonunda huzurlu sakinleştirici bir eviniz olsa nasıl olurdu? Çalışmaktan yorulan insan bedeni,  gün sonu yorgunluğunu atmak ve huzurlu bir ortam da sakinleşmek ister. Bu da akşam evlerde yapılmaya çalışılır. Bu yüzden evin enerji hissiyatı önemlidir. Ses, ışık, dekorasyon, renk gibi etkenler evin atmosferini belirler. Basit bir dokunuşla, huzurlu ve sakinleştirici bir ev ortamı yaratılabilir.

Evinizin dekorasyonu ruh halinize ve uykunuza etki eder. Bu yüzden dikkatle ve özenle bir dekorasyon hazırlamak gerekir.

Oturma Odasına ve yatak odasına küçük dokunuşlarla huzurlu ve mutluluk dolu bir köşe yapabilirsiniz.

Oturma Odası

Küçük alanlar kişide kaygı oluşturur. Odalarda boş yer açmak mümkündür. Öncelikle gereksiz ve lazım olmayan eşyaları gözden çıkartın. Oturma odanızın duvarların rengini ferah renklerde kullanın. Örneğin okyanus renkleri tercih etmeniz durumunda odanıza geniş bir görünüm kazandırabilirsiniz. Kumanda, şarj cihazları gibi küçük parça eşyalar için bir çekmece olmalı. Yüksek mobilya tercihleri odanızı büyük gösterir. Oturma odanızdaki mobilyalar ile kapısı arasında engeller olmamalı. Günün yorgunluğunu atmak için kendinizi hemen koltuğa bırakabilecek kolay bir yürüyüş yolu hazırlanmalıdır.

Yatak Odası

Stresin atıldığı ve huzurla uykuya dalındığı tek yerdir yatak odaları. Bu yüzden önemli bir noktadır burası. Yatıştırıcı renkler ile dekorasyon edilmiş bir yatak odası huzur verir. Odanızın sıcaklığı ılık olmalı ve havalandırılmış olmalı mutlaka. Zifiri karanlık yerine loş ışık ile aydınlatılmalı. Sessizlik önemlidir. Elektronik aletler uzak olmalı bu odadan. Yatağınız yumuşak ve rahat seçilmiş olmalı. Giysi dolabınız etraftaki tüm eşyaları toplayabilecek genişliğe sahip olmalı. Başucu komidini var ise buradaki çekmeceleri de küçük eşyaları toplamak için kullanabilirsiniz. Loş ışık veren başucu lambaları komidin üstünde güzel olacaktır.

Evde Stressiz Bir Yaşam İçin Öneriler

  1. Loş ışık tercihleri huzur verir ve göz yormaz. Tepeden gelen ışıkları kullanmayınız. Ayaklı lambalar veya ışık düzeyi ayarlanabilir lambalar yada ledler kullanmak huzurlu bir ortam verir.
  2. Canlı çiçekler evinize bahar getirir. Onların filizlendiğini, çiçeklendiğini görmek size umut verecektir. Heyecan katacaktır.
  3. Evin dağınıklığı hayatınızın karmaşık olmasını sağlar. Psikolojik olarak sürekli mutsuz, enerji seviyesi düşük bir halde olursunuz. Düzenli bir evin olması size hayatta neşeli gösterebilir. Çünkü güne başlanan ve günü sonlandırılan yerler evlerdir. Bu yüzden güne dinç kalkıp günü huzurlu bitirmek duygusal olarak sizi olumlu etkileyecektir.
  4. Açık renkler ortama ferahlık katar. Sade bir dekorasyon ile açık renk duvar kombinasyonu sizin ruhunuzu da açacaktır. Odalardaki iç kapıları da açık tutmayı unutmayın.
  5. Eğer hayvanları seviyorsanız bir hayvan edinebilirsiniz. Tabi hayvanınıza uygun koşullarda bir yaşam alanı ayarladıktan sonra sahiplenmeni z sizin için iyi olacaktır.
  6. Kendiniz çiçekli kokular ve bitkisel yağlar kullanarak evinizin çiçek gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. Böylece çiçek kokusuyla birlikte zihin yorgunluğunuz da rahatlama sağlayabilir.
  7. Karışıklık olmayacak şekilde sizi rahatlatabilecek tablolar, resimler kullanın. Onlara baktıkça sizi rahatlatabilirler.
  8. Damar tarzı müziklerden kaçının. Rahatlatan müzik dinlemek sizi stresten uzaklaştırabilir.
  9. Evinizde sizi rahatlatabilecek köşeler hazırlayın. Yumuşak yastıklar ya da rahat bir köşe takımı loş ışıklandırmalı bir köşe. Böyle bir köşenin varlığı sizi rahatlatacak ve stresten uzaklaşmak için kullanabileceğiniz bir köşenizin olduğunu bilmek size huzur verecektir.
  10. Evinize iş getirmemeye çalışın. Teknolojiden uzak bir akşam geçirmeye çalışın.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.