En güvenilir mobilya markaları

Evmoda Mobilya Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Corona virüsü sürecinde internetten alışveriş yapmak

Lambaderler ve Başlıkları

Origami Mobilya Tasarımları

Genel 27 Ekim 2017

Origami Mobilya Tasarımları

Origami, ilk Japonya’da ortaya çıkmış ve kâğıt katlama sanatı her yaşta insanın ilgi odağı haline gelmiştir. Origami sanatı, çeşitliliği ve sadeliğinden dolayı mobilya tasarımlarına da ilham vermiştir. Ağırlıksız kağıt sanatı çalışması ve eğlenceli tarafı ile bir çok mobilya tasarımcısının ilham kaynağıdır. Sadece üç boyutlu güzelliklerinin dışında işlevselliğiyle de etkileyen Origami mobilya dekorasyon örnekleri vardır.


Bonaldo Origami Yemek Masası Tasarımları

Bonaldo, İtalyan dokunuşuyla hazırlanmış ev dekorasyon fikirleri anlamındadır. En güzel örneği ise yemek masasına Origami sanatının yansıtılmasıdır. Masanın sütunu, katlanmış Origami kağıdına benzer şekilde ince çelik sacdan hazırlanmıştır. Bu da görsel tablonun sağlam durmasını sağlamaktadır. Tasarıma aydınlık bir hava katar. İnce masa üstü olağanüstü tasarım ile iç mekanları vurgulayıcı bir görselliğe kavuşturur. Ayrıca masanın hafif olması için özel Origami sanat eserini oluşturan üçgen ahşap paneller seçilmiştir. Hafif ahşap masa üstü ve Origami tasarımlı siyah ayaklar ile güzel bir kontrast yakalanabilir.Özel tasarım olan bu mobilyalar katlanmış kâğıt yapraklarını hatırlatan net çizgiler ve keskin hatlar içerir. Bazı yemek masaların bacakları metalden yapılırken masa üstü camdan yapılır ve sandalyeler bu dekora uyumlu olması için masanın sütun şekli ve siyah deri ile tasarlanır.


Origami Kanepe Tasarımları

Origami sanatının yansıdığı bir diğer tasarım kanepelerdir. İtalyan üretici tarafından tasarlanmıştır. Modern bir görünüm kazandırmakla birlikte krem renkte ve deri döşeme ile mobilya hazırlanmıştır. Koltuk sırtlığı geriye doğru eğilebilir şekilde ve rahat bir yatak haline gelebilir.

Bir diğer tasarım ise Kaliforniya tasarımcısı tarafın hazırlanmıştır. İlk bakışta paspas gibi görünse de

Koltuklu bir kanepeye çevrilebiliyor. Paspas, Origami kağıdına benzer şekildedir. Ve katlanabilir birkaç geometrik döşeme panelinden oluşur. Konsept mobilya parçasının çeşitliliğini vurgulamak için farklı renkler kullanılabiliyor. 

 

Origami Tasarımlı Katlanır Koltuk ve Çok Amaçlı Paspas

Minimalist bir tasarım olan katlanır koltuk konfor ve temiz hatlar ile Origami tasarımını bir kez daha karşımıza çıkartıyor. Sırtınızı dayayabileceğiniz yerden fazla yüksekliği olmayan bir koltuk ile ayaklarınızı rahatça uzatıp bir kahve keyfi yapmanıza imkân sağlıyor. Oturma alanı sizi çok rahat hissettirdiği için vücudunuzun dinlendiğini de hissedebilirsiniz.

Bu katlanır mobilyalar parçalı bir zemin paspasıdır. Bu çok amaçlı kullanılabilecek mobilya tasarımı endüstriyel tasarım öğrencisine aittir. Sadece birkaç el hareketi ile çalışma masası yada birden fazla masa, koltuk arkalıkları açılır ve kapanır şekildedir. Bu paspas, tv izleme, çalışma, kitap okuma gibi her türlü etkinlik için uygun haldedir.

 


Origami Tarzında Sandalyeler

Toronto’da bir fuarda sergilenen bu Origami tarzı sandalyeler piyano menteşeleri vasıtası ile  birbirine bağlanmış geometrik ve beyaz lamine edilmiş kontrplak levhalar ile yapılmıştır. Paneller katlanabilir ve boru şeklinde çelik bacaklar ile sağlamlaştırılmış ve dengeli olması sağlanmıştır. İşlevselliğin yansıra görselliğe de dikkat çeken Origami tasarımlı sandalyeler rahat bir oturma için konforu üst seviyede tutmaktadır.Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.