En güvenilir mobilya markaları

Evmoda Mobilya Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Corona virüsü sürecinde internetten alışveriş yapmak

Lambaderler ve Başlıkları

Mobilyaların İnsan Yaşamındaki Yeri!

Genel 22 Ağustos 2017

Mobilyanın Hayatımızdaki Önemi

Mobilya; oturulacak mekânların süslenerek türlü şekillerle donatılan eşyalardır diyebiliriz. Tekniği ve sanatın birleşmesiyle sevimli, sıcak bir ortam yaratmak için rahatlığın ön planda tutulduğu estetiksel eşyadır mobilya.

İnsanların hayatı birçok farklı mekânlar arasında geçer.  Hayatın belli odak noktalarında olan bu mekânlar konforlu ve yaşam amaçlarına uygun olmalıdır. Mekânlar içerisinde ki ışık, ses, koku, renk gibi etkenler, kişinin ihtiyacına ve eylemine göre dengeli olarak oluşturulmalıdır. Duvar, kolon, kapı, pencere gibi yapısal etkenler mekân için çok önemlidir.Evlerde veya işyerlerinde insanların eylemlerine göre mekân içleri bölünmüştür. Yemek odası, misafir odası, yatak odası veya mutfak gibi ihtiyaçlara göre mekânlara eyleme göre isim verilmiştir. Bir yemek odasında yemek yeme eylemi gerçekleşeceğinden dolayı yemek yenilecek masa ve oturulacak sandalye ya da koltuk gibi mobilyalara ihtiyaç olacaktır. Bir oturma odasında dinlenmek için rahat bir koltuk ve baş ve kollarının da dayanabileceği ayrıntıların olduğu bir koltuk takımı şarttır.

İnsanlar hemen hemen bir mobilyada tek bir özelliğe odaklanır. Rahatlık, estetik ve kullanım. Bu özelliklerde bir mobilya seçimi herkesin aradığı özelliktir. Mobilya seçiminde kullanım ve rahatlık unsurları kadar kalitesi ve kullanılan malzeme de aranan özelliklerdedir. Kullanılan malzemeler ve kalitesi sağlık koşulları açısından önemlidir.

Mobilya Nerelerde Kullanılır?

Mobilyalar kişinin eylemine ve amacına yönelik sınıflandırılır.

Bireysel kullanım amaçlı mobilyalar; ev içerisinde kişilerin özel olarak kullandıkları mobilyalardır.

Kentsel mobilya türleri; toplumsal olarak kullanılan iç mekân mobilyalarıdır. Yani ofislerde ve işyerlerinde kullanılır. Ayrıca dış mekân mobilyaları da vardır. Buralarda topluma hizmet verilen yerlerde bulunur.

Endüstriyel mobilyalar ise; endüstri malları üretilen yerlerde kullanılan mobilyalardır. Bu mobilyalar da görevlerine ve yapılarında göre ayrı ayrı sınıflandırılırlar. Mobilya üniteleri uyumlu ve bağımlı şekilde geçişi sağlanıyor ve biçimleniyor ise bu modüler mobilyadır. Coğrafi bölgesine ve tarzına göre şekilleniyor ise bulunduğu bölgenin ismini yani İngiliz mobilya, İskandinav ya da İtalyan mobilya tarzları şeklinde alır. Laminasyon tekniği ile yapılan mobilyalar ise lamina mobilyadır. Yer kazandırma amaçlı ve birçok şekilde kullanılabilecek tarz da ise fonksiyonel mobilya adını alır. Endüstri öncesi yada sonrası tarza göre üretilen klasik ve modern mobilyalarda vardır. Montaj şekline göre demonte veya monteli mobilya denilmiştir. Mekânlara göre sınıflandırılanlar ise mutfak, yatak odası, çocuk odası vb. şeklinde mobilyalardır.

Mobilyaların Temizlik Ve Bakımları

  • Mobilyaların cinsine ve malzemesine göre temizlik ve bakımı önemlidir. Mobilyaların kullanıldığı mekânlar da estetiksel görünüm ve temizlik açısından gerekli bakımların yapılması gerekir.
  • Ahşap mobilyalar; temizlik açısından ve bakım yapılması açısından korunmalıdır. Günlük bakım yapılacak ise yumuşak bir bezle silinmeli ve arkasından kurulanmalıdır. Toz alırken de girintiler ve çıkıntılara dikkat edilmesi gerekir.
  • Ahşap ve kumaş karışımlı mobilyaların bakımı ise kumaş kısımları elektrik süpürgesi ile süpürülür ve diğer taraflar da nemli bez ile silinmeli.


  • Metal Mobilyalar ise genelde işlemeli ve süslü mobilyalar ve süslemelerin olduğu bölümleri en çok toz alan yerleridir. Dikkat edilmez ise tozlar birikir ve mobilyanın görünümünü bozar. Oyma giritili ve çıkıntılı bölümleri fırça ile fırçalayıp gerekirse nemli bez ile silinmeli.
  • Hasır mobilyalar ise genellikle otel lobilerini ve ya dinlenme mekânlarını süslerler. Günlük temizliği nemli bir bez ile yapılır fakat bazen de ince temizlik ister.
  • Cam mobilyalar da bakımı en kolay mobilyalardır. Camı çizmeden nemli bez ile silip sonrasında kuru yumuşak bir bezle parlatmak yeterlidir.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.