Stressiz Bir Ev Dekore Etmek İster Misiniz?

Dar ve Uzun Oturma Salonlarının Tasarlanması

Harika Bir Çalışma Odası İçin İpuçları!

Orta Sehpalar ve Kullanımı

Mobilyanın İnsan Yaşamında ki Yeri

Ev Dekorasyon 31 Temmuz 2017

Mobilyaların Yaşamımızda ki Yeri Nedir?

Mobilya; oturulacak mekanların süslenerek türlü şekillerle donatılan eşyalardır diyebiliriz. Tekniği ve sanatın birleşmesiyle sevimli, sıcak bir ortam yaratmak için rahatlığın ön planda tutulduğu estetiksel eşyadır mobilya.

İnsanların hayatı birçok farklı mekanlar arasında geçer.  Hayatın belli odak noktalarında olan bu mekanlar konforlu ve yaşam amaçlarına uygun olmalıdır. Mekanlar içerisinde ki ışık, ses, koku, renk gibi etkenler, kişinin ihtiyacına ve eylemine göre dengeli olarak oluşturulmalıdır. Duvar, kolon, kapı, pencere gibi yapısal etkenler mekan için çok önemlidir.

Evlerde veya işyerlerinde insanların eylemlerine göre mekan içleri bölünmüştür. Yemek odası, misafir odası, yatak odası veya mutfak gibi ihtiyaçlara göre ortamlara eyleme göre isim verilmiştir. Bir yemek odasında yemek yeme eylemi gerçekleşeceğinden dolayı yemek yenilecek masa ve oturulacak sandalye ya da koltuk gibi mobilyalara ihtiyaç olacaktır. Bir oturma odasında dinlenmek için rahat bir koltuk ve baş ve kollarının da dayanabileceği ayrıntıların olduğu bir koltuk takımı şarttır.

İnsanlar hemen hemen bir mobilyada tek bir özelliğe odaklanır. Rahatlık, estetik ve kullanım. Bu özelliklerde bir mobilya seçimi herkesin aradığı özelliktir. Mobilya seçiminde kullanım ve rahatlık unsurları kadar kalitesi ve kullanılan malzeme de aranan özellikler dedir. Kullanılan malzemeler ve kalitesi sağlık koşulları açısından önemlidir.

Mobilya Nerelerde Kullanılır?

“Mobilyalar kişinin eylemine ve amacına yönelik sınıflandırılır.”

  • Bireysel kullanım amaçlı mobilyalar; ev içerisinde kişilerin özel olarak kullandıkları mobilyalardır.
  • Kentsel mobilya türleri; toplumsal olarak kullanılan iç mekân mobilyalarıdır. Yani ofislerde ve işyerlerinde kullanılır. Ayrıca dış mekân mobilyaları da vardır. Buralarda topluma hizmet verilen yerlerde bulunur.
  • Endüstriyel mobilyalar ise; endüstri malları üretilen yerlerde kullanılan mobilyalardır. Bu mobilyalar da görevlerine ve yapılarında göre ayrı ayrı sınıflandırılırlar. Mobilya üniteleri uyumlu ve bağımlı şekilde geçişi sağlanıyor ve biçimleniyor ise bu modüler mobilyadır. Coğrafi bölgesine ve tarzına göre şekilleniyor ise bulunduğu bölgenin ismini yani İngiliz mobilya, İskandinav ya da İtalyan mobilya tarzları şeklinde alır. Laminasyon tekniği ile yapılan mobilyalar ise lamina mobilyadır. Yer kazandırma amaçlı ve birçok şekilde kullanılabilecek tarz da ise fonksiyonel mobilya adını alır. Endüstri öncesi yada sonrası tarza göre üretilen klasik ve modern mobilyalarda vardır. Montaj şekline göre demonte veya monteli mobilya denilmiştir. Mekânlara göre sınıflandırılanlar ise mutfak, yatak odası, çocuk odası vb. şeklinde mobilyalardır.

Mobilyaların Temizlik Ve Bakımları

Mobilyaların cinsine ve malzemesine göre temizlik ve bakımı önemlidir. Mobilyaların kullanıldığı mekânlar da estetiksel görünüm ve temizlik açısından gerekli bakımların yapılması gerekir.

Ahşap mobilyalar; temizlik açısından ve bakım yapılması açısından korunmalıdır. Günlük bakım yapılacak ise yumuşak bir bezle silinmeli ve arkasından kurulanmalıdır. Toz alırken de girintiler ve çıkıntılara dikkat edilmesi gerekir.

Ahşap ve kumaş karışımlı koltuklar ve benzeri ürünler olsada mobilya sektörüne dahil tutulur. Bakımı ise gayet basit olup, kumaş kısımları elektrik süpürgesi ile süpürülür ve diğer taraflar da nemli bez ile silinmelidir.

Metal mobilya aksesuarları ise genelde işlemeli ve süslü mobilyalar ve süslemelerin olduğu bölümleri en çok toz alan yerleridir. Dikkat edilmez ise tozlar birikir ve mobilyanın görünümünü bozar. Oyma giritili ve çıkıntılı bölümleri fırça ile fırçalayıp gerekirse nemli bez ile silinmeli.

Hasır halılar ise dekorasyon sektörünün bi parçasıdır. Genellikle otel lobilerini ve ya dinlenme mekânlarını süslerler. Günlük temizliği nemli bir bez ile yapılır fakat bazen de ince temizlik ister.

Cam içeren mobilyalar da bakımı en kolay mobilyalardır. Camı çizmeden nemli bez ile silip sonrasında kuru yumuşak bir bezle parlatmak yeterlidir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.