En güvenilir mobilya markaları

Evmoda Mobilya Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Corona virüsü sürecinde internetten alışveriş yapmak

Lambaderler ve Başlıkları

Dar ve Uzun Salonlar Nasıl Tasarlanır?

Ev Dekorasyon 24 Ağustos 2017

Dar ve Uzun Oturma Salonlarının Tasarlanması

Birçok kişi küçük ebatta olan odaları dekore ederken zorlanır. Özellikle uzun ve dar bir mekan var ise tünel hissiyatı olmaması için kafanız çok karışabilir. Aslında bu tür odaları hazırlamak, dekore etmek o kadar da zor değil. Sadece birkaç küçük ipucu ile bu türde küçük ve uzun odaları rahatlıkla dekore edebilirsiniz.Her odada önemli olduğu kadar uzun ve dar odanızda da yürüyüş yolu önemlidir. Evde yaşayanlar için yada gelen misafirler için zikzak çizerek bir koltuğa yönelmesi yada eşyaların üzerinden geçmesi elbette zor olacaktır. Bu yüzden yürüyüş yolunu eşyalarınıza göre oluşturmalısınız. Eğer mümkünse, eşyaları odanın bir tarafında toplayabilirsiniz. Farklı bir hava katacaktır.

Uzun ve büyük bir oda mevcut ise odayı ikiye bölebilirsiniz. Bir tarafı oturma alanı bir tarafı çalışma alanı yada yemek alanı gibi olabilir. Yemek alanı olarak tercih ettiğiniz de masanızı cam olarak tercih etmenizde fayda var. Alanları kendi bölümlerine özel kullanırken zıt renkleri tercih edebilirsiniz.

Odanızın bir duvarına da her şeyi yüklemeyin. Bazı eşyalarınızı mümkünse eğer odanızın orta kısmına da konulabilir. Ama odanızın ortasında kullanılacak eşyanın çokta büyük olmaması tercih edilebilir.  Yumuşak kenarlı mobilyalar kullanılabilir. Dairesel bir sehpa ise oturma alanının merkezinde yani orta kısmında olabilir. Odanın uzunluğuna göre dik olarak iki küçük şirin koltuk yerleştirerek kullanabilirsiniz. Böylece tünel duygusundan da uzaklaşmış olursunuz. L tipi köşe takımları da bazı uzun ve dar odalar için ideal fikir olabilir.

Oturma alanınızda halı tercihinizi her zaman mobilyalarınıza uygun ve küçük boyutlarda tercih ediniz. Kare yada yuvarlak tarzda bir halı seçimi uygun olacaktır. Farklı bölmeleri olan bir odada her bölmeye farklı tasarımlarda uygun tarzda bir halı seçimi görsellik açısından parçalayacak ve düz sıkıcı bir hava yaratmayacaktır.

Dar ve Uzun Oturma Salonlarında Aydınlatma Fikirleri

Alan dar olduğundan dolayı koyu renklerden her zaman kaçınmalısınız. Açık tonlar kullanılmalı ve ışığın dağılmasında faydası olan yüzeyler ile ortamın aydınlığından faydalanabilirsiniz. Doğal bir aydınlık ortamı için mutlaka pencerenizi büyük tutun.İki bölmeli bir odada köşelere loş ve o bölümü aydınlatacak lambalar yada ledler tercih edebilirsiniz.

Aksesuar Seçimi

Bu tip küçük mekanlarda az ve öz eşya ile sadeliği tercih etmek gerekir. Bu dar odalarda büyük ve az sayıda aksesuar tercih etmelisiniz. Estetik bir görüntü kazanır ve kalabalık bir ortam yaratmamış olursunuz. Ayrıca küçük mekanınızda yer kazanmak öncelik olduğu için duvarları kullanın. Duvar rafları, nişler, gömmeli bölmeler gibi fikirler ile saklama alanı yaratabilir ve televizyonunuzu duvarı kullanarak dekore edebilirsiniz.

Odadaki tüm fonksiyonel eşyaları, aksesuarları oturma alanı çevresinde düzenlerseniz kalabalık bir görüntüden ve bunaltıcı bir havadan uzaklaşılabilir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.