En güvenilir mobilya markaları

Evmoda Mobilya Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Corona virüsü sürecinde internetten alışveriş yapmak

Lambaderler ve Başlıkları

Corona virüsü sürecinde internetten alışveriş yapmak

Genel 24 Nisan 2020

Başta ülkemiz olmak üzere dünya genelinde son zamanlarda hızla yayılan Corona Virüsü tüm sosyal yaşama olumsuz etkiler yaratmıştır.

İnsanların özgürlükleri kısıtlanmış, sosyallikleri neredeyse sıfıra kadar inmiştir.

Her sektöre olduğu gibi mobilya sektörünede ne yazık ki büyük ölçüde zararlar vermiştir, vermeye devam ediyor. Tüm bu zararlar sektörler arası paralel şekilde, zincirleme sorunlar yaratmıştır.

En basitinden ertelenen; düğün ve nikahlar sektörlere ne gibi zararlar vermiştir? Düğünlerin ertelenmesi düğün salonlarının tutulmamasına sebep olurken, insanların evliliklerini ertelemelerine neden olmuştur. Bu ertelemeler ise düğün fotoğrafçılığı ve mobilya alışverişlerini arka planda bırakmıştır. Düğünlerin ertelenmesi mobilya alımlarının azalmasına, yani bu virüsten en fazla etkilenen sektör olması kaçınılmaz bir hal almıştır. Hal böyleyken mobilya üretici ve satıcıları maddi açıdan büyük zararlar almış ve almaya devam ediyor.

Her ne kadar Türkiye henüz e ticaret anlayışına tam anlamıyla geçememişse de bazı sektörlerde internetten alışveriş yapma tam anlamıyla aktif olarak kullanılmaktadır. Fakat bu anlayış mobilya kategorileri için oldukça zordur. Bu zorlukların en büyük sebeplerinden biride nakliyat sürecidir. Nakliyat maliyetlerinin fazla olması, ürünlerin hacimden kaynaklı nakliye sürecinde ürünlerin hasar görme olasılığı yüksek olması sektörde internetten alışveriş yapmayı zor hale getirmektedir.

İnternetten mobilya alırken olası yaşanılabilecek durumlar:
1- Ürün nakliye ücretinin diğer ürünlere nazaran çok fazla olması
2- mobilya kategorilerinde ki ürünlerin büyük hakimlerinden dolayı hasar alma ihtimallerinin yüksek olması
3- İade süreçlerinde hem alıcı, hemde satıcı tarafında büyük sancılı geçmesi. Bunun en büyük sebebide iade edilen ürünlerin yeniden nakliye ücretine tabii olması
4- Fotoğraflar internetten satışta herşeydir. Bu durumu iyi bilen satıcılar profesyonel ve alım gücünü arttıracak fotoğraflar kullanmaktadır. Buda müşterilerin büyük ölçüde yarışmalarına sebep olmaktadır. Yani fotoğrafta gördüğünüz ürünü teslim aldığınızda tatmin olamayabilirsiniz.
5- Ssh süreci diğer ürünler ile kıyaslandığında büyük sorun yaratabilir. Buna örnek olarak dolabın ufak bir parçası hasar gördüğünde komple dolabı iade etmeniz gerekebilir. Buda ayrıca maliyet doğuracaktı.
6- Genellikle alışverişlerde montaj sıkıntısı olmaz. Fakat mobilya satışı yapan herkes bilir ki en büyük sorunlardan biride montajdır. Uzak il veya ilçelere satılan mobilyaların montaj süreci oldukça zordur.

7-Virüs sebebiyle alıcılarda endişe üst düzeydedir. Hangi şartlarda ne düzeyde üretildiği bilinmeyen ürünleri almak her zaman bir şüphe uyandırmaktadır.

İnternette mobilya alırken hangi kriterlere dikkat edilmeli?
1- Aldığınız veya alacağınız firmayı iyi araştırın
2- Bilindik ve marka imajını en iyi şekilde yaratmış firmalardan alışveriş yapın
3- Alışveriş yapmadan önce markaların ticari geçmişlerini, müşteri yorumlarını ve memnuniyetlerini dikkatle inceleyiniz
4- Ürün detaylarını mutlaka öğreniniz. Sektörde aynı ürünü farklı hammaddeler ile üretmek mümkün. Bu yüzden fiyatlara kanmayın.
5- Önceliğiniz referans bol, iyi dönüşler almış ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan markalar olsun
6- Montaj konusunda mümkünse alışveriş yaptığınız markanın kendi elemanları olmasını tercih edin. Seyyar montajdılar bilmedikleri ürünün kurulumunda hata yapabilir ve hatalarının arkasında durmazlar.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.