En güvenilir mobilya markaları

Evmoda Mobilya Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Corona virüsü sürecinde internetten alışveriş yapmak

Lambaderler ve Başlıkları

Çocuklar için Çalışma Odası Dekorasyonu

Ev Dekorasyon 27 Temmuz 2017

Çocuklar için Çalışma Odası Dekorasyonu

Çocuklarımız yaşam alanlarında kendilerine ait huzurlu bir çalışma ortamı isteyeceklerdir. Kendilerine ait odalarının olduğu gibi okullu olan çocuklarımız için çalışma ortamı çok önemlidir. Çalışma masası ve sandalye alarak konsantrasyonu bozmadan ders çalışmaları yetmeyecektir. Çalışma ortamını sakin bir mekân haline getirmek için ebeveynlerin yapması gerekenler aslında birkaç küçük dikkatle kolay hale gelebilir.

Dikkati dağıtan renkler tercih edilmemeli ve krem, soluk renkler ve beyaz gibi renkler ile sakinleştirici bir ortam hazırlanabilir. Işık renkleri, stres yaratma özelliği olduğu ve konsantrasyonu azaltma yönünde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Dekorasyon teması rengi çalışma ortamı için çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Aksesuar tercihlerinde mutlaka kalabalık görünümden ve yoruculuktan kaçınılmalıdır. Dekoratif objeler ve resimler hoş görünebilir, fakat çalışma ortamlarını dağınık gösterir ve konsantrasyon yeteneğini etkiler.

Zemin Tercihleri

Birçok tercih edebileceğiniz döşemeler elbette vardır. Ancak evinizin diğer bölümlerindeki döşemeler ile uyumlu olan bir zemin seçmek daha sonra genel olarak bakıldığında kötü bir görüntü ile karşılaşmazsınız. Seramik karo tercih ederseniz, temizlenmesi ve bakımı kolay olacaktır. Odanın daha sıcak bir görünüme sahip olmasını isterseniz ahşap tarzda zeminler seçilebilir ve üzerine uygun bir yumuşak halı ile odaya sıcaklık verilebilir.


Depolama Bölümleri

Çalışma odasını tasarlarken olmazsa olmaz raflı ve kapaklı saklama dolaplarına mutlaka ihtiyaç olacaktır. Dosyaları, kitapları, defterleri veya başka objeleri saklamak için ideal bir saklama alanı olacaktır. Öncelikle odanın  kullanılmayan bir bölümünü göz önüne alarak uygun ebatta seçeceğiniz raflı kapaklı saklama dolabı ile isterseniz çocuğunuza ait tüm eşyaları burada saklayabilirsiniz. Ama ayrı bir çalışma ortamı yaratılacaksa çalışma masasına en yakın bir bölümde alanın özelliğine göre Köşesel yada düz bir şekilde raflı ve kapaklı bir dolap tercih edilebilir.

Depolama dolaplarının üzerlerini farklı şekilde tasarlayarak çalışma notları ve önemli belgelerini bu bölümde tutabilirler. L tipi bir çalışma masası odanın ışık alan köşe tarafında rahatlıkla kullanabilir ve arka yada yan bölümlerini depolama (saklama) bölümü olarak kullanılabilirsiniz.


Aydınlatma Ve Havalandırma Sistemi

Pencereleriniz büyük ve fazlasıyla ışık alan bir oda var ise şanslısınız demektir.  Bu ışıktan faydalanabilecek şekilde tasarım yapılabilir. Ama karanlık ve az bir ışık ortamına sahip iseniz aydınlatma sistemleri ile mekâna aydınlık verebilirsiniz. Soluk ve hafif perdeler ile gün ışını kesmezsiniz.


Mobilya Dekorasyonu

Bir tasarım zevke bağlıdır. Çocuğunuzun da zevkini göz önünde tutarak zevkli bir mobilya tercih edilebilir. İhtiyacı karşılayacak şekilde büyük bir masa tercih edin. Sandalye ise çocuğun rahatlığını göz önünde tutarak seçilmeli. Çalışma ünitenin birçok detayı vardır. Bu nedenle detayları belirledikten sonra seçim yapılması daha doğru olacaktır. Çalışma masası ile birlikte kullanılabilen raflı dolaplar da mevcut ve böylece ortamın alanını daraltmamış olursunuz. Beyaz mobilya tercihleri de çalışma ortamına yumuşaklık katar. Zıt renkler kullanabileceğiniz gibi çocuğunuzun sevdiği renkler ile yumuşak bir ortam hissiyatı verebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.