En güvenilir mobilya markaları

Evmoda Mobilya Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Corona virüsü sürecinde internetten alışveriş yapmak

Lambaderler ve Başlıkları

Çocuk Odaları İçin Püf Noktalar!

Genel 11 Temmuz 2017

Çocuk Odası DekorasyonuEvlerin en değerli küçük bireylerinin de kendilerine ait bir bölümü olmalıdır değil mi? Bu yüzden küçük bireylerin hayal dünyalarını keşfetmeleri ve özgürce oynayabileceği sihirli dokunuşlarla özel bir oda hazırlanabilir. Güneş alan bir oda bebeğinizin gün ışığından faydalanmasını sağladığı gibi huzurlu bir ortam yaratır.

Başlangıç olarak çocuğunuzun hoşlanabileceği tarzda mobilya ve aksesuarlara karar vermelisiniz. Çocuğunuza ait eşyaların saklanması için seçeceğiniz mobilyalarda şirin aksesuarlar ve canlı renkler seçmede cesurca hareket edin. Sevdiği renkleri ve çizgi kahramanları kullanın.
Çocuğunuzun odasının zemininin soğuk ve taş zemin olmamasına dikkat edin. Düşme yaralanmalar yüksek olacağı gibi odanın soğuk olmasına da sebep olur. Ahşap parke tercih edilmesinin sebebi hijyenik koşullarının sağlanmasından kaynaklanır. Odanın renkleri ise göz yormayacak açık ve pastel renkler de olmalıdır.

Çocuk Odasında Kullanabileceğiniz Aksesuar Seçenekleri Nelerdir?

  • Ay dede, araba, uçak vb. figürlü lambalar
  • 3D boyutlu duvar süsleri
  • Gökyüzünü anımsatan tavana yapıştırılan fosforlu yıldızlar
  • Çizgi karakterli ya da figürlü perdeler
  • Şekilli raflar
  • Desenli figürlü duvar stickerları

Çocuk Odası İçin Mobilya Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Çocuğunuzun sayısına göre yatak çeşitleri ve uygun mobilya tasarımları vardır. Dolap ve çalışma masası ile birlikte kullanılabilen yatak olduğu gibi ikiz veya fazla çocuğunuz var ise birden fazla yatağın olduğu ve yer kaplamayan modeller de mevcuttur. Bazalı yatakları tercih etmek de etrafta kalan fazla eşyaların saklanması yönünden kullanışlıdır. Yatakların ortopedik seçilmesi rahat bir uyku için önemlidir. Yatak koruyucu ile oluşabilecek kirletmelerin önüne geçebilirsiniz.

Kaliteli ve dayanıklı malzemelerden üretilen mobilyaları seçerek uzun süreli kullanabilirsiniz. Mobilyalarda cam olmaması için dikkatli seçim yapılmalı. Köşeleri keskin olmamalı. Ve mobilyaların duvara monte edilmesi güvenlik açısından en önemlisidir. Çünkü çocuğunuzun kafasını yaralayabileceğini, tırmanma çalışmaları yapabileceğini unutmayın.

Seçeceğiniz mobilyaların TSE standartlarına uygun olup olmadığına dikkat edin. Böylece kesici yerlerin olup olmadığını size garanti sunarlar.

Çocuk Odası Düzenleme Fikirleri

Küçük çocuk odası olan evler için yaratıcı fikirler alabilirsiniz. Özellikle köşeleri kullanılarak ortam ferah hale getirilebilir. Duvar renklerini de açık ve ferah renkler seçilebilir.

Evinizin odası geniş ve iki çocuğunuz var ise ortadan sürgülü bir kapı ile ayırarak iki çocuğunuza ait ayrı bir oda yapabilirsiniz. Böylelikle iki kardeş kendi alanlarını özgürce kullanabilir. Yada alandan tasarruf etmek istiyorsanız iki yatak arasına komedin koyarak hem yatakları ayırmış hem de alan yaratmış olursunuz.Çocuğunuzun günden güne büyüyeceğini düşünerek depolama alanınızı yeriniz müsaitse arttırabilirsiniz. Ranzalı raflı dolaplar bunun için uygun olacaktır. Çocuğunuzun eğlenmesi için kaydıraklı yataklar veya araba figürlü yataklar gibi tasarımlarla odayı neşeli bir hale getirebilirsiniz.
Resimli yada çocuğunuzun eğlenebileceği sayısal veya araba yolları olan vs. aktiviteli halılar da kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer içeriği aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Çocuk Odası Mobilya Modelleri ve Önerileri!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.