En güvenilir mobilya markaları

Evmoda Mobilya Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Corona virüsü sürecinde internetten alışveriş yapmak

Lambaderler ve Başlıkları

Banyolar İçin Fikirler!

Banyo Aksesuar 20 Temmuz 2017


Banyo Dekorasyonu Hakkında Fikirler

Evlerde olmazsa olmazı banyolar için de yaratıcılığınızı gösterebilirsiniz. Rahat kullanışlı ve ferah bir banyo için farklı tasarımlar vardır. Ama birkaç kuralla bu imkanlara ulaşılabilir. Banyonuzun küçük büyük olması, fiziki koşulları göz önüne alınmalıdır. Modern banyodan, klasik banyoya birçok banyo fikirleri vardır. Peki banyonuzu nasıl tasarlayabilirsiniz? İşte burada size ilham verecek banyo dekorasyon fikirleri sunuyoruz.
Çeşitli tarzlarda tasarımlar mevcut. Banyo kullanım açısından işlevsel olmalıdır. Duvar kaplamaları ve zemin döşemeleri de tercihlerinizde ferahlık sağlayacak şekilde olmalıdır. Ayrıca duş tekneleri ve küvetler de olmazsa olmazınızdandır.

Başlangıç olarak ne istediğinize karar verirseniz, uygulama şeklide kolay olacaktır.

Rustik Banyo Dekorasyonu

Rustik tasarım eski dönemlerin köy yaşantılarını hatırlatır. Beyaz ve kahverengi tonlar bu dekorasyonda sık kullanılır.
Banyo duvarlarını ahşap şeklinde kaplamakla başlayabilirsiniz. Banyo zemini için de tahta döşeme kaplamalar seçilebilir. Hasır örgüler şeklinde aksesuarlar ve ahşap şeklinde eşyalar kullanılabilir. Havluları asmak için çivi ya da halat kullanılabilir.
Banyonuzda çamaşır makinası gibi eşyalar kullanmak istiyorsanız, bu eski dönemleri anımsatan ruhu bozmamak için ortama uygun örtüler yada ahşap eskitme bir saklama dolabı kullanabilirsiniz.
Büyük boy aynalar ise bu ruhun vazgeçilmezidir.

  • Lavabo üzerinde geniş boy ayna yada banyonuzun duvarında kullanabileceğiniz bir boy aynası tercih edilebilir.
  • Lavabo tercihi de rustik tarza uyabilecek dikdörtgen ve fazla derinlik olmayan, siyah yada beyaz renkli uzun musluklar kullanılabilir.
  • Banyoda pencere mevcut ise ortama uyan kalın kumaşlı bir perde yada uzun bir perde kullanılabilir.

Modern Banyo Dekorasyonu

Modern bir tasarım istiyorsanız zemin ve duvarları günümüz tarzın farklı özelliklerinde olabilir. Cam mozaik veya parlak, seramik yada metalik bordür gibi sık rastlanmayan geleneksel modeller uygun olabilir. Yumuşak bir tarz istiyorsanız seramik karo tercihi yapabilirsiniz.
Küçük yada büyük banyonuz olsun çekmeceli ve raflı bir dolap ihtiyacınız olacaktır. Lake yüzeyler çok tercih edilebilen bir malzemelerdir. Dolap kulplarından da krom olanlar tasarımınızı tamamlar. Düz ve keskin hatları olan süslü olmayan bir dolap tercih edilir.

Ayaksız ve havada gibi duran lavabo altı dolaplar son zamanların çok tercih edilen tasarımlarıdır. Bu dolap takımları farklı bir hava katıyor. Ayrıca renkli tercihler de banyoya hareketlilik getiriyor. Renkli banyo mobilyası seçiminde açık renkli duvar ve zemin döşemeleri daha kullanışlı bir ortam yaratacaktır.


Seramik lavabo yerine cam özellikte renkli bir lavabo modern banyolarda sık rastlanır tarzdadır. Alışagelmiş farklı renkli tasarımlar modern banyonun vazgeçilmezi olmuştur.

Suya dayanıklı LED aydınlatmalar tasarruf sağlar ve mükemmel bir tasarım oluşturabilir. Farklı renkleriyle banyonuza çarpıcı bir görsellik katabilirsiniz.

Kırsal Tarz Banyo Dekorasyonu

Huzurlu bir ortam dinlendirici bir yer arıyorsanız, kırsal tarzlı bu banyolar hoşunuza gidecektir. Kırsal tarzda banyo için birçok seçenek vardır. Bu banyoların önemli bir özelliği havadar bir ortam vermeleridir. Bu özellikle banyoda kendinizi rahat ve huzurlu hissedeceksiniz. Stresli bir günün arkasından banyoda rahatlamak ve arınabilmek isteyenler için kırsal tarz banyolar vazgeçilmez olacaktır.

Banyonuzun alanını hesapladıktan sonra ne istediğinizi belirledikten sonra dekorasyona başlanabilir. Geniş bir alana sahip banyonuz var ise bu tasarım tam size göre demektir. Fakat dar alanı olan banyolarda da bu tarz uygulanabilir ama iyi bir planlama yapılması mutlaka önemlidir. Geniş ayna kullanımı, aydınlatma ile aydınlık bir ortam yaratabilirsiniz.
Rustik dokunuşlar ve doğal esintiler ile birlikte bu tarz banyolar hazırlanabilir. Doğal taş ya da ahşap kullanılması kırsal bir atmosfer yaratabilir.Duvara dayanmayan bağımsız banyo küvetleri kusursuz bir görünüm yaratacaktır.
Bu kırsal tarz da banyolar renk konusunda çok zengindirler. Fakat size önerimiz beyaz yada yumuşak tonların kullanılması daha uzun ömürlü asla bıkmayacağınız bir banyo yaratır.

Ahşap tasarımlı ürünler kullanılması tavsiye edilir. Pastel tonlarda bir duvar ile ahşap bir dekorasyon huzuru ve dinlendiriciliği ortaya çıkarır. Fakat hareketli bir ortam istiyorsanız çiçek desenli duvar kaplaması yada kırmızı / turuncu tonları arasında tercihle uyumlu ahenk dolu bir ortam yaratılabilir.
Doğal taş kaseler, seramik sabunluk, ahşap havluluk, desenli duş perdesi, ev ağaçları bu kırsal tarzda kullanılabilecek aksesuarlardır.

Osmanlı Banyo Dekorasyon

Osmanlı banyo dekorasyonunda, osmanlının ruhunu yansıtan musluklar ve desenler tarzın ruhudur. Osmanlı tarzının ruhunu yansıtan dekorasyon hamam banyo modelleri olabilir.

Basit lavabo yerine kurna kullanılabilir. Mermer ve taş işçiliğine mutlaka önem verilir. Böylece tarzı daha iyi yansıtacak bir görüntü elde edilir. Eskitilmiş tarzda çerçeveli aynalar kullanılabilir. Uygun bir renkte kilim ile banyonuza ayrı bir hava verilebilir.
Çini süslemeleri ile duvarlarınızı kaplayabilirsiniz. Küvet ve lavabo gri mermerden yapılabilir.
Bakır şeklinde taslar, takunya, peştamal ve motifli havlu osmanlı tarzının vazgeçilmez aksesuarlarıdır.

 


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.