En güvenilir mobilya markaları

Evmoda Mobilya Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Corona virüsü sürecinde internetten alışveriş yapmak

Lambaderler ve Başlıkları

Balkon Dekorasyonu Önerileri!

Ev Dekorasyon 3 Mayıs 2017

Olmazsa olmazımız balkonlarımız için dekorasyon önerilerimize bi bakın!

Yaz geldi… Vazgeçilmez balkon keyiflerimiz için havalar ısınmaya başladı. Kimi zaman kafamızı dinlemek için, kimi zamanda eş dost ile oturup sohbet etmek için, balkonlar vazgeçilmez mekanlardan biridir. Durum böyleyken ve tamda mevsimi gelmişken balkon dekorasyonundan bahsetmezsek olmazdı diye düşünüyorum.

 

Dar mesafe aralıklarıyla birer birer yükselen binalar; müstakil, bahçeli, geniş çevreye sahip ve rahat yerleşim birimlerinin yok olmasına sebep olmakta. Bahçeli bir evde yaşamak, her zaman hayal edilmiştir. Fakat binaların yükseldiği ve bahçeli evlerin tarih olmaya yüz tuttuğu bu dönemlerde, bahçeli evde yaşamak pek mümkün görünmemektedir. Bu yüzden binaların vazgeçilmez bölümlerinden biri de balkonlardır. Balkon dekorasyonları ile birlikte muazzam bir mekâna bürünen balkonlar birer dinlenme, çalışma ve güneşlenme alanları olabilmektedir.

Bahar mevsimini yaza, yaz mevsimini de bahara bağlayan aylar süresince birşeyler atıştırmak, kahvaltı yapmak, dinlenmek, çalışmak ve misafir ağırlamak gibi pek çok durum için ideal mekân olan balkonlar, kaliteli ve şık bir tasarımla, harika bir ortama dönüştürebilmektedir. Bu sayede bahçeli evlerden farksız olabilir ve bahçeli evleri aratmayabilir. Balkon dekorasyonlarında balkonun büyüklüğü de önemli konumdadır.

Büyük Balkonların Dekorasyonu İçin Neler Yapılabilir?

  • Bitki ve çiçekler ile hoş bi görüntü elde edilebilir.
  • Büyük bir masa konumlandırılarak; kahvaltı, akşam yemeği veya diğer atıştırmalıklar için kullanım kolaylığı sağlanabilir. Aksi  takdirde dar masalarda kullanım zorlaşacaktır.
  • Geniş tekli koltuklar tercih edilebilir.
  • Yer minderleri ile oturma köşeleri yapılabilir.
  • Bir televizyon sehpası ile televizyon konumlandırılabilir.
  • Eğer balkonlarınız cam balkon ise, hoş bir kitap okuma köşesi yapılabilir.

 

Küçük Balkon Dekorasyonları İçin Neler Yapılabilir?

Balkonu küçük olan evlerde çeşitli sihirli dokunuşlar yaparak kullanışlı bir balkon yaratmak mümkündür. Balkonun büyüklüğünün dikkate alınarak masa ve sandalye seçimlerinin yapılması, yine bu noktada da ön planda tutulmaktadır. Küçük koltuklarla da muazzam ortamlar yakalamanın mümkün olduğu dekorasyonlarda ahşap ve dekoratif bitki uyumluluğu da sağlanabilir. Ortalama 2-3 kişilik bir aile için küçük balkonlar oldukça idealdir.

  • Bitki veya çiçeklerin sayısı az tutulmalıdır.
  • Koltuk yerine sandalyeler, masa yerine ufak sehpalar tercih edilmelidir.
  • Sandalyelere alternatif olarak yer minderleri seçilebilir.

Geniş bir balkona sahip olan evler için bahçe ortamı yaratmak bile mümkün olabilmektedir. İsteğe bağlı olarak dekore edilecek balkonlar, balkon mobilyaları ile şekillendirilebilir. Söz konusu dekorasyonlarda geniş ve ferah koltuk takımları bambu versiyonlarıyla da kullanılabilir. Büyük balkonlar için, yaz sıcaklarından korunma amacıyla balkon perdesi kullanılabilir. Ayrıca balkonların büyük olması, küçük balkonlara göre daha avantajlıdır. Balkon koltukları ile dekore edildikten sonra bir kısmı boş kalan büyük balkonlar saksı ağaçları, çiçekler ve sarmaşıklarla donatılabilir.

 

Kapalı Balkonlar (Cam Balkonlar) İçin Dekorasyon

Kapalı balkonların diğerlerinden daha fazla avantajı bulunmaktadır. Örneğin, balkonda yer alan mobilyaların kötü hava şartlarından korunması, kapalı balkonlarla daha kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Kapalı balkonlar ayrıca, yaz-kış kullanımlar için de idealdir. Benimde sürekli hayalini kurduğum gibi, bir cam balkona kitap okuma köşesi ve bir kitaplık yapılabilir. Kitaplıkları dar uzun tercih etmenizde fayda vardır. Balkonlar hacimleri sebebiyle genelde dar olurlar. Kitaplıklarınızın geniş olması size, mekanın kullanımı açısından sıkıntılar yaratacaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.