En güvenilir mobilya markaları

Evmoda Mobilya Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Corona virüsü sürecinde internetten alışveriş yapmak

Lambaderler ve Başlıkları

Bahçeleriniz İçin Dekor Önerileri!

Bahçe Dekor 16 Temmuz 2017

BAHÇE DEKORASYONU

Bir bahçeli eviniz var ise bahçeniz için yapabileceğiniz dekorasyon fikirleri bir çoktur. Herkesin bahçesi için hayali çok farklıdır. Bazıları bahçesinde havuz ister, bazıları çiçekler ve yeşillikle donatmak ister. Küçük bir bahçe yada büyük bir bahçe olsun, bütün bahçeler için bazı dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. İlk başta zevklerimiz ne olursa olsun mutlaka arazi koşullarına dikkat etmek gerekir. Gelecek misafirleriniz ve kendiniz için sıcak bir ortam yaratmak için bazı malzemeler kullanılabilir. Bahçecilikle ilgili yeteneği olan biri iseniz yaratıcınızı kullanarak kendi tasarımınızı yapabilirsiniz. Ama en önemlisi, bahçeniz eviniz ile bağlantılı olduğu için dekorasyon yaparak bunu unutmayın. Bahçenizi bölümlere ayırarak nasıl kullanabileceğinizi tasarlamanız gerekmektedir.

Bahçe Düzenleme Önerileri  • Bahçenizin etrafında çelik borular var ise içlerinde bitki yetiştirebilirsiniz.
  • Bahçenizi aydınlatmak için küçük lambalar kullanabilirsiniz.
  • Büyük yaprakların üzerlerine çimento dökerek çimlerinizin üstüne atlama (adım için) taşlar yapılabilir.
  • Havuzlu bahçeler için havluları kurutmak için pvc boruları birleştirerek askılık yapılabilir.
  • Kuşları çok sevenler için bahçeye eski bir avizenizi asarak kuş yemleri koyarak bahçenize kuş cıvıltısı ekleyebilirsiniz.
  • Tekerlek lastiklerini renk renk boyayarak içlerinde çiçek yetiştirebilirsiniz.
  • Mozaik şekilli yollar, taş patika yolu, ağaç parçalarından oluşan yürüyüş yolu, birçok renkli taşlar ile tasarlanmış yollar, tahta veya ahşap
  • yürüyüş yolu gibi birçok değişik tasarımlı yollar ile bahçenizde güvenli ve rahat bir yürüyüş yolu yapılabilir.
  • Eski eşyalarınızı da değerlendirerek bahçenize renk katabilirsiniz. Örneğin; kullanılmayan, bozulmuş ama atmaya kıyamadığınız aracınızı çiçek bahçesine dönüştürebilirsiniz.
  • El arabası, çekmeceli dolaplarınızı da çiçek yetiştirme için kullanabilirsiniz.

Bahçede Yeşil Alan Dekorasyonu

Yeşil alanın çok önemli olduğunu neredeyse bilmeyen yoktur. Alanı kullanmak ve dekoru da önemlidir. Ağaç, çiçek, çimen gibi yeşil bitkiler bir bahçede olmazsa olmazdır. Ağaç seçerken meyveli ağaç istiyorsanız; Kayısı, Kiraz, Üzüm, Vişne, Elma gibi ağaçlar tercih edilebilir. Bunlar neredeyse her yerde yetişebilen ağaçlardır. Kendi bölgenizde yetişen başka meyveli bir ağaç varsa onu da tercih edebilirsiniz. Gölgesinden faydalanacağınız ağaçlar ile de bahçenize hoş bir görünüm verebilirsiniz.

Çimen için ise kendiniz de yetiştirebilirsiniz ya da Rulo Çim ile toprak serip hızlı şekilde yemyeşil bir zemine sahip olunabilir.
Bir de çiçekli bitkiler vardır. Bahçenize renk katar. Sıcaklık katar. Renkli çiçekli bitkiler olduğu gibi dekoratif bitkiler de vardır. Mevsimlik çiçekler seçilirse bütün yıl bahçenizde çiçek olacaktır. Yaz ve İlkbahar da bahçenize ekilebilecek çiçekler; Yıldız Çiçeği, Alisyum, Ateş Çiçeği, Horoz İbiği, Gazanya, Arslan ağzı, Karanfil, Sardunya, Cam güzeli. Bir de soğuk havalara dayanıklı çiçekleri de kış ayları için ekebilirsiniz. Bunlar; Hercai, Çuha, Menekşe gibi. Ayrıca güneşli havalarda gölgelik olarak kullanabileceğiniz bitkiler de; Sarmaşık, Mor Salkım, Bambu, Sarmaşık Gülü gibi.
Mutfağınız için de küçük bir alan yapabilirsiniz. Meyve, sebze yetiştirebilirsiniz. Fakat kuşlardan korumak için tel kafes şeklinde bölüm kullanabilirsiniz. Ya da sera yapabilir kışın dahi sebze, meyve yetiştirmeye devam edebilirsiniz.Bahçe Dekorasyonu İçin Mobilya Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bahçe de önemli bir diğer unsur da mobilyadır. Dayanıklı, taşınabilir olması önemlidir. Son dönemlerin popüleri olan ferforje mobilyalar seçebilirsiniz. İster takım olarak, isterseniz çeşitleri arasında kendi takımınızı oluşturabilirsiniz.
Koltuk, sehpa, masa gibi mobilyaları tercih ederken rahatlığı da söz konusu olmalıdır. Çünkü güzel havalar da bahçenizde vakit geçirmek işitiyorsanız rahatlık ön planda olmalıdır. Mobilyaları alırken gölgelik için verandayı da düşünmelisiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir