En güvenilir mobilya markaları

Evmoda Mobilya Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Corona virüsü sürecinde internetten alışveriş yapmak

Lambaderler ve Başlıkları

Abajurlar Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Madde!

Ev Dekorasyon 9 Haziran 2018

ABAJURLAR HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER?

 


 

 

Abajur Nedir?

 

Abajur kelime anlamı olarak ışığın dağılmasını önlemek ve gözlerin fazla aydınlıktan korunması için kullanılan lamba siperidir. Kelime kökeni Fransızca olan abajur hafifletmek, kırmak ve kısmak anlamlarında da kullanılır. Kâğıt ve kumaş gibi maddeler ile ışığı bir yere toplamak, doğrudan göze temasını engellemek için yapılan üzeri siperli masa lambası ya da ayaklı lambalar olarak adlandırılmaktadır. Bulunduğu ortamda estetik görüntü sağlayan abajurlar dinlendirici niteliktedir. Genellikle yatak odalarında bulunan başucu komodinlerinin üzerinde yer alan kısık ışıklı loş ışık vermek için kullanılan aksesuarlardır. Abajur çeşitleri ile yalnızca aydınlatma değil odalara şıklık katmak da mümkündür. Özellikle klasik severlerin ilgilendiği abajur modelleri artık klasik ile modern aksesuarların birleştirilmesi ile yeni bir trend yakalamıştır.

 

 

 

Abajur Çeşitleri

Eskisi kadar yaygın kullanımı olmasa da abajurlar yeniden modern tasarımcıların ilgisini çekmektedir. Klasik görünümlü aksesuar olmanın dışında spor modellerinde tasarlanarak tamamlayıcı ürün olarak sunulduğu konuma gelmektedir. Abajur çeşitleri görünüme göre değil fonksiyona yöre çeşitlilik göstermektedir.

  • Çok ışık saçan abajurlar
  • Az ışık saçan abajurlar
  • Hafif ışık saçan abajurlar

Abajur modelleri arasında ışık seviyesine göre seçim yapabileceğiniz çeşitler varken tek bir abajurda ışık seviyesini ayarlamaya yardımcı düğme ile istenilen ışık düzeyine ayarlanan abajurlarda mevcuttur. Ayarlanabilir ışık seviyesine göre karar vereceğiniz abajur modelleri ile gece lambası ihtiyacınızı da gidermiş olursunuz. Geceleri karanlıkta uyuyamayanlar için ayarladıkları ışık seviyesi ile rahatlıkla abajurlarını gece lambası olarak kullanabilirler.  Abajur çeşitleri ile yalnızca yatak odalarınızı değil çocuk odası, salon, oturma odası gibi alanlarda da şıklık yaratmanız mümkündür. Abajurlar bir aydınlatma aracı olduğu kadar dekoratif bir tamamlayıcı üründür. Modern ya da klasik tarzda olan mobilyalarınıza uyumlu model ve renk seçenekleri ile isterseniz masa üzerlerinde isterseniz de ayaklı abajur modelleri ile evinizin genel görünümüne farklılık katabilirsiniz.

 

 

 

Dekorasyonda bütünlüğü sağlayan ve ortamın ferah bir görünüme sahip olmasına katkısı olan aydınlatma ürünleri estetik bir görüntü için vazgeçilmez parçalardır. Bu ürünler arasında abajurlar farklı tasarımları ile kullanıldığı her alanda farklılık yaratmaktadır. Kullanıldığı her dekora uyum sağlayarak genel görüntüyü tamamlayan, canlılık ve hareketlilik katan tasarımları ve renkleri ile abajur çeşitleri evinizin vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaya hazır. İyi bir dekorasyon için uyum çok önemlidir bu uyumu sağlayan tüm öğeleri de incelikle seçmek gerekmektedir. Dekorasyonlarınızda yer verebileceğiniz abajurlar ile farklılık yaratmanız kaçınılmaz olacaktır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.